برای ورود به کانال آهنگ های گم شده کلیک نمایید: nex1melody@
ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
طراحی سایت

همه مصائب داریوش مهرجویی با تلویزیون

موضوع : چهره ها

فیلم «چه خوبه که برگشتی» این روزها به فروش یک میلیاردی نزدیک  شده در حالی که سیمافیلم هنوز پرونده اکران سینمایی فیلم «آسمان محبوب» را به جریان نینداخته؛ داریوش مهرجویی، علاوه بر «آسمان محبوب»، در یک دهه اخیر، به خاطر همکاری با تلویزیون، درگیر مشکلات فراوانی شده… «هفت‌صبح» شماری از این مشکلات را مرور می‌کند

فیلم «چه خوبه که برگشتی» داریوش مهرجویی، این روزها درحالی به فروش یک میلیاردی نزدیک شده که این کارگردان هنوز بر سر اکران سینمایی «آسمان محبوب» با سیمافیلم مشکل دارد. مهرجویی بعد از ساخت «آسمان محبوب» در سال ۸۸، دو فیلم «نارنجی‌پوش» و «چه خوبه که برگشتی» را روانه پرده سینما کرد اما تکلیف نمایش این فیلم همچنان مشخص نیست.

همه مصائب داریوش مهرجویی در همکاری با تلویزیون

 این در حالی است که سیمافیلم همین چند وقت پیش بدون هماهنگی با مهرجویی، تصمیم داشت این فیلم را در یکی از اعیاد، روی آنتن تلویزیون ببرد؛ فیلمی که ۱۵۰ میلیون تومان از بودجه آن توسط خود مهرجویی هزینه شده بود! درگیری مهرجویی با تلویزیون فقط به «آسمان محبوب» محدود نمی‌شود. این کارگردان چندین سال است که مدام با تلویزیون به مشکل برمی‌خورد.

از قضیه سریال شش قسمتی «مهمان مامان» گرفته تا ساخت الف ویژه «زکریای رازی» و مستند «همدان» و سه بعدی«مرد اسباب‌بازی فروش»! هفت‌صبح، تمام مشکلات و مصائب این کارگردان با تلویزیون و به‌خصوص مرکز سیمافیلم را مرور می‌کند.

پخش بد هنگام سریال مهمان مامان

اولین درگیری مهرجویی با تلویزیون، برمی‌گردد به زمان ساخت «مهمان مامان»! مرکز سیمافیلم، ۱۰ سال بعد از شکست طرح ساخت فیلم-مجموعه، از مهرجویی خواست تا «مهمان مامان» را با این شیوه بسازد تا یک بار دیگر بتواند این روش را احیا کند. درواقع سیمافیلم پیشنهاد داد که مهرجویی همزمان با ساخت فیلم، یک سریال شش قسمتی هم در کنار آن تولید کند که با مخالفت این کارگردان روبه‌رو شد.

مهرجویی گفت که فقط می‌تواند یک پشت صحنه از فیلم در‌آورد اگرنه این فیلم اصلا قابلیت تبدیل شدن به سریال را ندارد و نهایتا زیر بار ساخت مجموعه نرفت. بعد از اکران سینمایی «مهمان مامان» و استقبال بالای مخاطبان از آن، تلویزیون در مناسبت‌های مختلف آن را روی آنتن می‌برد. تا اینکه تابستان سال ۸۷، خیلی ناگهانی شبکه چهار اعلام کرد که می‌خواهد سریال شش قسمتی «مهمان مامان» را روی آنتن ببرد؛ آن هم در باکس ساعت ۱۱:۱۵ صبح! انتخاب این باکس کم مخاطب به فیلم مهرجویی در حالی اتفاق افتاد که شبکه چهار همان دوره، حتی برای بازپخش سریال «شهریار» هم باکس پنجشنبه ساعت ۱۹ را خالی کرده بود و خیلی راحت می‌توانست برای سریال مهرجویی هم باکس خالی تدارک ببیند. بعد از پخش این سریال، هیچ وقت معلوم نشد که مهرجویی بالاخره در جریان ساخت بوده یا خود تلویزیون به صلاحدید خودش نسخه سریالی آن را روی آنتن برده!


بی‌سرانجامی سریال زکریای رازی

بعد از ساخت «سنتوری»، مهرجویی تصمیم گرفت به تلویزیون بیاید و برای مرکز سیمافیلم، سریالی الف ویژه درباره زندگی زکریای رازی بسازد. او به همراه علیرضا نادری، نگارش فیلمنامه آن را شروع کرد و شنیده می‌شد که قصد دارد از بهرام رادان هم برای بازی در نقش رازی استفاده کند. آن زمان حسن اسلامی‌مهر، مدیر سیمافیلم هم در گفت‌وگوهای متعددی راجع به این سریال صحبت می‌کرد و مدام وعده می‌داد که مهرجویی مدت زیادی روی این فیلمنامه الف ویژه وقت گذاشته و ساخت آن حتمی است.

خلاصه آبان سال ۸۶، روابط عمومی سیمافیلم اعلام کرد که فیلمنامه مجموعه زکریای رازی، به مرحله تکمیل و بازنویسی رسیده و به زودی به جریان می‌افتد. خود مهرجویی هم همان زمان در مصاحبه‌هایش توضیح می‌داد که فعلا قصد ساخت فیلم جدیدی را ندارد و تمام تمرکزش را روی نهایی کردن فیلمنامه «زکریای رازی» گذاشته. خلاصه مهرجویی فیلمنامه را آماده کرد و برای بررسی در اختیار سیمافیلم گذاشت اما این مرکز، فیلمنامه را تایید نکرد و دو سه بار برای بازنویسی به او ارجاع داد.

قضیه این پروژه تا سال ۹۱ به بهانه اینکه رسالت سیمافیلم تغییر کرده و این مرکز دیگر سریال نمی‌سازد مسکوت ماند. تا اینکه سال گذشته بعد از تغییر مجدد رسالت این مرکز و بازگشت به سریال‌سازی، مدیر گروه علمی و فرهنگی مرکز سیمافیلم، در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد که ساخت سریال «زکریای رازی» دوباره در دستور کار آنها قرار گرفته و همچنان در مرحله نگارش قرار دارد اما هنوز معلوم نیست که مهرجویی آن را بسازد یا نه! این پروژه همچنان مسکوت مانده و از سال گذشته تا به حال هیچ صحبتی راجع به آن میان نیامده.


بی‌رغبتی سیمافیلم به اکران آسمان محبوب

با وجود به نتیجه نرسیدن «زکریای رازی»، مهرجویی سال ۸۸، یک بار دیگر برای ساخت «آسمان محبوب» با سیمافیلم همکاری کرد. این فیلم در جشنواره بیست‌ونهم اکران شد و با موضع‌گیری منفی منتقدان و البته بهتر است بگوییم «سکوت معنادار» آنها مواجه شد! بعد از جشنواره فجر، فیلم مهرجویی با اینکه در جشنواره‌های مختلف خارجی نمایش داده شد اما هیچ وقت امکان اکران سینمایی پیدا نکرد. یحیی منصور موید، تهیه کننده این فیلم، تا سال گذشته، نسبت به اکران آن ابراز امیدواری می‌کرد و معتقد بود علت اکران نشدن فیلم، انتظار عوامل برای پیدا کردن زمانی مناسبت‌تر برای نمایش آن است.

«آسمان محبوب»‌ آنقدر اکران نشد تا سال گذشته نوبت به فیلم بعدی مهرجویی یعنی «نارنجی‌پوش» رسید. «نارنجی‌پوش» درحالی اکران شد که از مدت‌ها قبل، هیچ خبری مبنی بر اکران «آسمان محبوب» به میان نمی‌آمد و حتی تهیه‌کننده فیلم هم از اکران قطعی آن خبر نداشت. منصور موید همانزمان در گفت‌وگویی اعلام کرد که فیلم در حال گذراندن مراحل اداری اکران است و دیگر همه چیز دست سیمافیلم است. آنها فقط مجبورند منتظر بمانند!

قضیه اکران «آسمان محبوب» با کناره‌گیری حسن اسلامی‌مهر، مدیر سابق سیمافیلم وارد مرحله جدیدی شد. چون طبق گفته مهرجویی، در اواخر دوره این مدیر، مذاکراتی برای اکران آن انجام گرفته بود اما او بدون مشخص کردن تکلیف اکران فیلم، از سیمافیلم رفت و وضعیت بلاتکلیفی آن همچنان ادامه پیدا کرد.


تصمیم برای پخش تلویزیونی فیلم مهرجویی

بی‌خبری از اکران این فیلم آنقدر ادامه پیدا کرد تا چند وقت مانده به نوروز ۹۲، که زمزمه‌هایی راجع به تصمیم سیمافیلم برای پخش آن از تلویزیون شنیده می‌شد. با گذشت تعطیلات نوروز و پخش نشدن «آسمان محبوب» اینطور به نظر می‌رسید که بالاخره سیمافیلم با مهرجویی کنار آمده و  می‌شود به اکران سینمایی آن امیدوار بود. اما اوایل خرداد بار دیگر این بحث قوت گرفت و سیمافیلم اعلام کرد که این فیلم را در یکی از اعیاد یا روزهای آخر هفته روی آنتن می‌برد.

این خبر با واکنش شدید مهرجویی مواجه شد. او توضیح داد که حق نمایش سینمایی و عرضه در شبکه نمایش خانگی، جزو حقوق تهیه‌کننده است و سیمافیلم هیچ حق دخالتی ندارد. مهرجویی در گفت‌وگو با ایلنا توضیح داد که برای ساخت این فیلم، بیش از ۱۵۰ میلیون تومان توسط خودش هزینه شده و نمایش آن در صداوسیما نیاز به مجوز کتبی دارد که تا به حال از سوی او منتشر نشده. خلاصه این فیلم با مذاکره مهرجویی با ضرغامی، بالاخره از کنداکتور سیما خارج شد اما هنوز معلوم نیست بالاخره «آسمان محبوب»، رنگ اکران سینمایی را می‌بیند یا نه!

همه مصائب داریوش مهرجویی در همکاری با تلویزیون


مشکلات تلویزیونی مستند مهرجویی

مهرجویی همزمان با ساخت «آسمان محبوب»، مستندی به اسم «همدان» را هم برای سیمای همدان کارگردانی کرد. او در این مستند، چهار فصل استان همدان را به همراه آداب و رسوم و مناطق گردشگری و … به نمایش گذاشت و حتی از خانواده‌اش هم برای حضور در این مستند دعوت کرد. بعد از آماده‌سازی این مستند، زمانی که مهرجویی کارش را نهایی کرده بود و می‌خواست آن را تحویل دهد، با مدیر سیمای همدان به مشکل برخورد.

بعد از آن تلاش زیادی از سوی مهرجویی صورت گرفت تا این مستند در یکی از شبکه‌های چهار یا مستند روی آنتن برود اما هنوز بعد از گذشت چند سال، موفقیتی در این زمینه حاصل نشده. البته شنیده‌ها از این حکایت دارد که به خاطر حواشی ایجاد شده برای «آسمان محبوب»، مهرجویی فعلا با تلویزیون به مشکل برخورده و خودش هم فعلا تمایلی برای نمایش این مستند از تلویزیون ندارد.


سه بعدی و پایان همکاری مهرجویی با سیمافیلم

اردیبهشت سال ۹۰، درست زمانی که مهرجویی بدجوری درگیر رفع مشکلات اکران سینمای «آسمان محبوب» بود، در مراسم رونمایی از تلویزیون‌های سه بعدی یک کمپانی تولید کننده لوازم صوتی و تصویری، اعلام آمادگی کرد تا اولین فیلم سه بعدی ایرانی را بسازد و یک هفته بعد، رسما اعلام شد که او قرار است این فیلم با نام «مرد اسباب بازی فروش» را برای مرکز سیمافیلم کارگردانی کند. فیلمنامه این فیلم که به قلم وحیده محمدی‌فر نوشته شده بود حالتی فانتزی و کودکانه داشت.

با اینکه ساخت این فیلم تقریبا جدی به نظر می‌رسید اما مهرجویی ناگهان تصمیم گرفت سراغ ساخت «نارنجی‌پوش»برود و «مرد اسباب بازی فروش» را تااطلاع ثانوی منتفی اعلام کند. البته آنطور که بعدها خود مهرجویی اعلام کرد، تصمیم او برای ساخت این فیلم سه بعدی همچنان جدی است اما بعید به نظر می‌رسد به خاطر مشکلات اخیرش با سیمافیلم، بخواهد یک بار دیگر همکاری با تلویزیون را تجربه کند.

دانلــــود
چه امتیازی می دهید؟
برچسب ها
۰ تا کنون ثبت شده است
تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "سریع دانلود" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود. گرافیک و طراحی : پارس تمز