برای ورود به کانال آهنگ های گم شده کلیک نمایید: nex1melody@
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
طراحی سایت

کدام هنرمندان به دیدار وزیر ارشاد رفتند؟

موضوع : چهره ها

ایسنا: علی جنتی در دیدار با نویسندگان، سینماگران و هنرمندان که عصر دیروز (پنج‌شنبه) در تالار وحدت برگزار شد، گفت: خدا را سپاس می‌گویم که بار دیگر همه ما را زیر سقف گرد آورده، خرسندم که همه ما در این تالار که تالار وحدت است، گرد هم آمدیم تا ترانه وحدت سر دهیم.
وی افزود: سرآغاز لازم می‌دانم از همه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر حسینی که با تلاش خستگی‌ناپذیر خود کاروان فرهنگ کشور را رهبری کردند تشکر کنم. برای من مایه کمال افتخار است که توفیق یافتم در خدمت فرهیختگان و صاحبان فکر و اندیشه باشم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همان طور که در جریان رای اعتماد هم یادآور شدم وضعیت فرهنگی کشور با وجود همه تلاش‌ها همچنان نامطلوب است و تهاجم فرهنگی، توهم توطئه نیست. در شرایطی که کشورهای اروپایی از تهاجم فرهنگی آمریکایی نگرانند و سعی می‌کنند در مقابل آمریکایی شدن فرهنگ خود مقاومت کنند، تکلیف کشورهای اسلامی در مقابل این شبیه‌خون مشخص است.

جنتی تاکید کرد: راه مقابله با این فرهنگ، بازگشتن به خویشتن خویش و رسیدن به اسلام ناب است.

وی آفت حوزه فرهنگ را سیاست‌زدگی خواند و گفت: سیاست‌زدگی در عرصه فرهنگ و هنر انتظارات غیرواقعی به وجود می‌آورد و من بر این باورم که باید انتظارمان را از اهالی فرهنگ واقعی‌تر کنیم. عرصه هنر، عرصه سیاسی‌کاری و برخوردهای سیاسی و حزبی نیست. سیاست‌زدگی، محافظه‌کاری ریاکارانه را حاکم می‌کند و قدرت تحرک و خطرپذیری را از مدیران فرهنگی می‌گیرد و انرژی آنها را صرف مسائل حاشیه‌ای می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: از اینکه نگاه هنرمند ایرانی به کپرنشینان گذشته باشد جای تاسف دارد. نباید چشم هنرمند ما به بازارهای دبی و شارجه باشد.

وی ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی در عرصه‌های فرهنگی و هنری امری غیرقابل اجتناب است و در این دوره سعی می‌شود فرهنگ خرید و فروش آثار هنری گسترش پیدا کند.

جنتی ادامه داد: حمایت از حقوق معنوی و ادبی راه را برای آفرینش‌های فرهنگی و هنری هموار می‌کند و ما باید در این حوزه گام‌هایی برداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به هنرمندان و نویسندگان اذعان کرد: من از هنر اصیل و معنویت‌گرا دفاع می‌کنم. من به شما اعتماد می‌کنم و از میوه‌های این اعتماد، نظام بهره‌مند می‌شود زیرا خود شما پاسدار ارزش‌های دینی و اسلامی خواهید بود.

وی با اشاره به دیده نشدن هنر ایرانی بر دیوار اداره‌ها و خانه‌های ایرانی گفت: دیوارهای ما نشانی از هنر ایرانی و اسلامی ما ندارند. مقرنس و منبت بر آنها دیده نمی‌شود. این دیوارها عطش مینیاتور دارند و استادان ما در خانه‌های کوچک‌شان زیر آوار تابلوهای خود خسته‌اند. من تلاش می‌کنم با کمک شما بازار هنر را رونق ببخشم.

جنتی آفت دیگر عرصه هنر را به مدیران فرهنگی مربوط دانست و گفت: آفت دیگر عرصه فرهنگ مدیرانی است که نگاه‌شان به فرهنگ تنگ و محدود است. می‌گویم برخیز تا آنان که در همه دوره‌ها تلاش کرده‌اند نادیده گرفته نشوند و از جاده انصاف خارج نشده باشند. تنگ‌نظران آنانند که فرهنگ و هنر را وسیله‌ای برای کسب نان و لقمه‌ای نان می‌دانند. بزرگ‌ترین جفا سپردن حوزه فرهنگ به کسانی است که از این حوزه بی‌اطلاعند. مدیریت فرهنگ کشور را به اهلش می‌سپارم و در انتخاب مدیران می‌کوشم عناصری شایسته و برخوردار از مقبولیت را انتخاب کنم،‌ مدیرانی کارآموزده که به فرهنگ و هنر عشق می‌ورزند و بعد از انتخابات راه را بر خلاقیت آنها باز می‌گذارم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: من به ثبات مدیریت اعتقاد دارم زیرا ما در دهه چهارم انقلاب جایی برای آزمون و خطا نداریم.

وی خطاب به اهالی فرهنگ گفت: من از همه عزیزان اهل فرهنگ و هنر می‌خواهم نگرانی‌های مدیران را در نظر داشته باشند. در شوره‌زار، بارش شنبم موثرتر است تا بارش‌های سیل‌آسا.

جنتی در ادامه با اشاره به پیام دولت تدبیر و امید گفت: من به عنوان خدمتگزار شما پیمان بسته‌ام که جز به اعتلا و فرهنگ کشور نیندیشم. تلاش می‌کنم خدمتگزاری امین باشم و شما با هر سلیقه‌ای از احترام برخوردارید. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چون خانه پدری است. در این خانه قدیمی به روی همه اندیشمندان باز است و از جای کافی برخوردار است. خانه پدری هر اندازه فرسوده و کوچک باشد برای همه جا دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی دیگر از چالش‌های عرصه فرهنگ را تمرکززدایی از آن خواند و گفت: عدالت فرهنگی یعنی بالا بردن سطح فعالیت‌های فرهنگی در شهرستان‌ها و بردن برنامه‌های فاخر هنری به دور افتاده‌ترین روستاهای کشور. عدالت فرهنگی یکی از پایه‌های اساسی دولت تدبیر و امید است.

وی افزود: آرمان‌گرایی دور از واقعیت یکی دیگر از مشکلات مدیریت فرهنگی است. شعار تولید فاخر می‌تواند گمراه‌کننده باشد و راهی باشد برای انسداد. در تاریخ ادب ایران میلیون‌ها شعر سروده شده که تنها مقداری از این شعرها ماندگار شده‌اند. شعر سعدی، حافظ و مولانا عصاره احساس شاعران دوران است. اگر راه را بر هزاران هزار ببندیم شاعران برجسته ظهور نخواهند کرد. اگر راه را بر تولید کالاهای دسته دوم و سوم ببنیدیم صنعت سینما و هنر دچار نازایی خواهد شد اما این حق دولت است که سبد حمایتی خود را بر روابط معقول استوار کند.

وی با اشاره به وضعیت سینمای ایران گفت: سینمای ایران روزگار سختی را می‌گذارد، سینمای ایران سالها در اوج بوده و فیلم‌های ایرانی شهر به شهر می‌گشتند و پیام معنویت ما را به کام دنیا می‌چشانند. فیلم‌های ایران صدرنشین جشنواره‌ها می‌شدند، سینمای ما ریشه در هزاران سال شعر و ادب دارد. در شرایط دشوار سیاسی و اقتصادی سینماگران ما پنجره‌ای برای معرفی ایران گشودند و من به سینمای ایران باور دارم. سازمان سینمایی با نگاهی برابر و با احترام به همه سلیقه‌ها می‌کوشد همه اعضای این خانواده بزرگ را دور هم جمع کند. برخی اختلاف‌ها قابل فهم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زنان سینماگر ایرانی با حضور در جشنواره‌های جهانی جایگاه برتر زن ایرانی را به نمایش گذاشتند و بزرگان سینمای ما با کسب جوایز ارزشمند نشان دادند که جامعه ایرانی ریشه در سنت دارد و سنت و مدرنیته را با هم پیوند می‌دهد.

جنتی با اشاره به چالش‌های عرصه نشر گفت: چالش‌های عرصه نشر و مطبوعات بر کسی پوشیده نیست و ما راهی جز سهولت بخشیدن به ممیزی و گشودن این عرصه نداریم. ممیزی سلیقه‌ای دست نویسندگان را کرخت و احساس آنها را جریحه‌دار می‌کند. ممیزی معقول و منطقی حق حاکمیت است.

وی در پایان تاکید کرد:‌ دفاع از همه فرهیختگان از وظایف این وزارتخانه است و من از شما می‌خواهم منافع گروهی را مقدم بدانید. وابستگی‌های حزبی و فامیلی را کنار بگذارید و روحیه گروهی، نقدپذیری، شفافیت‌،‌ راستگویی و صداقت را سرلوحه خود بدانید. من نیز به همکارانم توصیه کردم که در هر حوزه‌ای اتاق فکری از متخصصان شکل دهند و از همه اصحاب فکر هم انتظار دارم مدیران را یاری دهند.

*** حاشیه‌های اولین دیدار رسمی وزیر ارشاد با هنرمندان

نشست اصحاب فرهنگ و هنر با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مراسم که با نیم ساعت تاخیر در ساعت ۱۸ آغاز شد، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، با اجرای زنده سرود ملی کشورمان توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نادر مرتضی پور و همچنین قطعه «وطنم» توسط سالار عقیلی همراه شد.

از نکات قابل توجه ابتدای این مراسم ایستادن جواد شمقدری در کنار سن به انتظار نشستن در ردیف اول بود که پس از گذشت ۱۰ دقیقه از شروع مراسم و عدم اختصاص جایی برای او، رییس سازمان سینمایی مراسم را ترک کرد. این در حالی بود که با ورود سیدمحمد بهشتی به مراسم، مرادخانی از گزینه های مطرح برای معاونت هنری جایش را در ردیف اول به او داد و خود به ردیف دوم رفت.

اجرای مراسم را سیدعباس سجادی از هنرمندان و مدیران حوزه موسیقی بر عهده داشت و عنوان کرد: این دیدار معارفه رسمی آقای جنتی است و در آیین دیگری از حسینی وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر خواهد شد.

وی از هنرمندانی که به پشت تریبون برای طرح مشکلات و دیدگاه‌هایشان می‌آیند درخواست کرد تا سقف شش دقیقه صحبت کنند که این زمان از سوی هیچ کدام از سخنرانان رعایت نشد.

پخش تصاویری از روز انتخابات و معرفی وزا به مجلس شورای اسلامی و اعلام رای نمایندگان از بخش‌های دیگر این مراسم بود که هنگام خواندن آرا وزیر ارشاد، توسط لاریجانی حاضران در سالن شروع به دست زدن کردند.

طیف های مختلفی از سینماگران که این روزها با هم اختلاف دارند در این مراسم حاضر بودند.

از دیگر بخش‌هایی که مورد توجه حاضران قرار گرفت صحبت‌های حجت‌الاسلام دعایی بود که چندین بار با دست زدن حاضران همراه شد.

او در صحبت‌هایش از بوسیدن دست امیرخانی قبل از شروع مراسم خبر داد و در حالیکه صحبت های خود را به بغض به پایان برد حاضران ایستاده این چهره پیشکسوت عرصه مطبوعات را تشویق کردند.

حضور نداشتن نماینده‌ای از سینماگران برای سخنرانی باعث شد تعداد زیادی از سینماگران که در سالن حاضر بودند جلسه را ترک کنند و به صحبت در سالن انتظار با هم بپردازند.

مجری برنامه در بخشی که جهانگیری بر روی سن بود از او قول گرفت تا نخستین دیدار هنرمندان با دکتر روحانی به زودی برگزار شود.

معاون اول رییس جمهور در سخنانش بارها به اشتباه به جای نام روحانی، از خاتمی نام برد که هر بار مورد تشویق حاضران در سالن قرار گرفت.

مجری برنامه هم برای دعوت از وزرای قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی به اشتباه از وزرای آموزش و پرورش نام برد که در تصحیح اشتباهش گفت: آقای جهانگیری این طرفی غش کردند و ما هم آن طرفی غش کنیم.

سالن اصلی تالار وحدت و دو طبقه بالکن آن کاملا پر شده بود و عده‌ای نیز به صورت ایستاده تماشاگر برنامه بودند.

بسیاری از مدیران و سینماگران و همچنین چهره های موسیقی در بالکن تالار وحدت مراسم را دنبال کردند.

علی جنتی در سخنانش از عنوان «سازمان سینمایی» سخن گفت که این نشانه ادامه فعالیت این سازمان با همین نام است.

در ردیف جلو تالار وحدت افرادی چون شهرام ناظری، داود رشیدی، حمید شاه آبادی، شاهین فرهت، عبدالحسین مختاباد و سید محمد بهشتی نشسته بودند. همچنین حجت الله ایوبی و علی مرادخانی به عنوان افرادی که این روزها نامشان برای معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مطرح است در ردیف اول حضور داشتند.

قبل از شروع صحبت‌های نوربخش به عنوان نماینده اهالی موسیقی، برخی از افراد این حوزه که در سالن بودند (یزدانی، فرزین، لهراسبی) خارج شدند.

حکم وزارت علی جنتی با حضور مصطفی میرسلیم و احمد مسجد جامعی وزرای پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی، افتخاری دبیر کمسیون فرهنگی مجلس، توسط جهانگیری داده شد.

ناصر تقوایی، حسین خواجه‌امیری و نصر‌ت‌الله وحدت از هنرمندان پیشکسوت نیز در این مراسم حاضر بودند.

در پایان این مراسم که تا ساعت ۲۰ ادامه داشت عده زیادی خواهان گفت‌وگو با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند که او تنها به سوالات محدودی از خبرنگاران پاسخ داد.

از دیگر حاضران در این مراسم می‌توان به منیژه حکمت، عزیز ساعتی، فرشته طائرپور، داریوش فرهنگ، همایون اسعدیان، غلامرضا موسوی، حبیب رضایی، هاشم میرزاخانی، احمد امینی، مجید برزگر، علی سرتیپی، مهرداد فرید، فرهاد توحیدی، سهیل جهان‌بیگلری، محمدمهدی عسگرپور، حمید شاهنگیان، مجید انتظامی، بیژن میرباقری، محمود گبرلو، مجتبی فرآورده، منوچهر شاهسواری، محمدرضا عباسیان، غلامرضا آزادی، محمود رضوی، حسین زندباف، حسین محجوب، محمد میرزمانی، کامبیز درم بخش، حمید دهقانپور، محمد رضا فرجی، مرتضی رزاق‌کریمی، امیرحسین شریفی، بهزاد فراهانی، نظام‌الدین کیایی، فریدون جیرانی، حبیب اسماعیلی، حسن حسندوست، حمید و حبیب‌الله بهمنی، امیر اثباتی، حسین عرفانی، احمد میرعلایی،محمد رضا موینی، وحید موساییان، محمدعلی بهمنی، ساعد باقری، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، فرهاد فخرالدینی، مصطفی جمشیدی، محمد گلریز، خشایار اعتمادی، فرزاد فرزین، علی لهراسبی، رضا یزدانی، فریبا کوثری، جهانگیر خسروشاهی، داوود گنجه‌ای، داریوش بابائیان، محمدحسین نیرومند، ماهایا پطروسیان و فریدون شهبازیان اشاره کرد.

*** هنرمندان در اولین دیدار رسمی با وزیر ارشاد چه گفتند؟

امیرخانی به نمایندگی از هنرمندان تجسمی، راد به نمایندگی از جامعه تئاتر، حمیدرضا نوربخش از موسیقی، قدیانی از اتحادیه ناشران و دعایی از مطبوعاتی ها افرادی بودند که در دیدار اصحاب فرهنگ و هنر با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان مشکلات و دیدگاه‌هایشان پرداختند و این در حالی بود که نماینده‌ای از سوی هنرمندان سینما و ادبیات به پشت تریبون نرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در ابتدای دیدار اصحاب فرهنگ و هنر با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که امشب در تالار وحدت برگزار شد امیرخانی استاد خوشنویسی با بیان اینکه مدت‌ها بود تالار وحدت را با چنین افراد با اعتباری ندیده بوده است، گفت: مدت‌ها بود کلام و گفتمانی در حد ایران فرهنگی و ایرانی که در قله سخن و ادب قرار دارد نشنیده بودیم و خیلی خوشحالیم از زبان ریاست جمهوری چنین ادبیاتی را شنیدیم و جای امیدواری دارد که تکه کلام ایشان اعتدال است.

وی افزود: بدون اعتدال تصمیم‌گیری اندیشمندانه و صحیح ممکن نیست. در این ۳۵ سال درباره اخلاق که رعایت عهد و پیمان است زیاد شنیدیم و از این بابت مردم باهوش ما بسیار روی عهد و پیمان حساس هستند اما تنها کسانی که این را رعایت کردند اهالی فرهنگ و هنر هستند و تنها آنها اخلاق را حفظ و حراست کردند.

این استاد خوشنویسی ادامه داد: امروز دارای بضاعتی هستیم که آن جور که باید قدر دانسته نشد. سفیر اول ما هنر و فرهنگ است و به گونه‌ای راه کمال را پیموده که صورت و معنا را با هم جمع کرده است.

وی افزود: وقت کم است و یک سینه سخن داریم که امیدوارم در آینده فرصت داشته باشیم صحبت‌هایمان را بگوییم. با اسلحه هنر می‌توان دنیا را فتح کرد. کارشناسان ۱۵۰ رشته هنری در کشور ما ثبت کرده‌اند که متاسفانه رتبه ما در دنیا در حالی که زمانی اول بود بسیار پایین آمده است.

تئاتر هنر مظلومی است

به گزارش ایسنا در ادامه ایرج راد تئاتر را هنر مظلومی خواند و گفت: حتی کاندیداها در صحبت‌هایشان تنها سه بار به کلمه تئاتر اشاره داشتند و برنامه کاری آقای جنتی را هم که خواندم تنها در یک جا به تئاتر که اساس و جوهره هنرهای نمایشی است اشاره شد.

این بازیگر به برنامه جامع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر ۴۰ درصد آن هم اجرایی شود بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: اگر سینمایی داریم و به آن افتخار می‌کنیم قطعا ردپای تئاتری‌ها در آن مشاهده شده و یا کارهای تلویزیونی که دیده می‌شود و اگر می‌خواهیم برنامه خوب داشته باشیم باید برای تئاتر ارزش قائل شویم و از آن حمایت کنیم.

راد معضل سالن تئاتر را از کمبودهای این هنر برشمرد و گفت: متاسفانه سالن تئاتری اضافه نشده و فارغ‌التحصیلان نیز امکان فعالیت ندارند. ما از تئاترهای اصیل‌مان فاصله گرفته‌ایم و به تئاترهای خارجی پرداخته‌ایم و اگر نمایش‌های اصیل‌مان را نادیده نمی‌گرفتیم امروز جایگاه‌مان بسیار بالاتر بود.

– موسیقی مظلوم‌تر از تئاتر است

در ادامه حمیدرضا نوربخش که از حوزه موسیقی به پشت تریبون آمده بود، موسیقی را مظلوم‌تر از تئاتر عنوان کرد و گفت: حداقل تصویر تئاتر از رسانه ملی پخش می‌شود اما سازهای ما را رسانه ملی نشان نمی‌دهد. امیدوارم بخشی از مسائل فقهی موسیقی در زمان تصدی آقای جنتی حل شود و خیلی از مرزها مشخص شود.

وی افزود: ما موانعی داریم که در این سال‌ها مانع حرکت موسیقی بوده است. نبود قانون شفاف در موسیقی باعث شده هنوز سند مشخصی در این حوزه نداشته باشیم که اخیرا قانونی در حال تدوین است. اول باید این را داشته باشیم تا مدیریت‌های سلیقه‌ای پیش نیاید.

این استاد موسیقی ادامه داد: نباید آلبوم و کنسرتی زمانی مجاز و زمانی غیرمجاز تشخیص داده شود. ما یک دولت و یک نظام داریم و قانون باید همه جا یکسان باشد.

وی با اشاره به نشر موسیقی در کشور ادامه داد: در این حوزه شاهد ورشکستگی هستیم و این به دلیل توجیه اقتصادی نداشتن فعالیت‌های موسیقی است.

نوربخش افزود: در زمان مدیریت آقای مرادخانی دوستانی که از پیشکسوتان و صاحب‌نامان موسیقی بودند از گرفتن مجوز بی‌نیاز بودند که این باید دوباره احیا شود.

وی تاکید کرد: این خانه موسیقی خانه مهر و عشق است و شایسته است توجه ویژه‌ای به آن شود. باید دست به دست هم دهیم و با کمک وزیر و دولت جایگاه هنر را ارتقا دهیم.

– امیدواری برای دوران خوش با حضور جنتی

حجت‌الاسلام دعایی، مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات از آخرین سخنرانانی بود که به نمایندگی از حوزه‌های مختلف هنری صحبت می‌کرد.

وی اظهار کرد: نزدیک به نیم قرن است که با آقای جنتی هم دوره هستم و به آقای روحانی تبریک می‌گویم که چنین انتخابی داشتند. با وجود اینکه پیشنهاد ما فرد دیگری بود اما معتقدم فردی که انتخاب شده توانایی‌های ویژه‌ای دارد.

دعایی با بیان اینکه من دیرپاترین مسئولی هستم که در عرصه مطبوعات دوام آورده‌ام، با ذکر خاطره‌ای از دوران حضرت امام (ره)، خاطرنشان کرد: در محضر ایشان سرود «ای مجاهد شهید مطهر» با سازهای مختلف اجرا شد و امام هم استقبال کردند. ما هم آن را انعکاس دادیم اما بعضی‌ها نسبت به این موضوع انتقاد کردند که ما گفتیم امام و اسلام ما این است.

وی افزود: اهل هنر نخبگان جامعه هستند که بسیار حساسند. امیدوارم شما بتوانید به شعارهای زیبایتان عمل کنید. فاصله‌ها را بردارید و مطمئن هستم توانایی‌های این را دارید.

مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات در پایان سخنانش با بیان اینکه امید دارم دوران خوشی را با حضور وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیش داشته باشیم، جملات خود را با بغض با قرائت شعری به پایان برد و گفت: می‌توان از میان، فاصله‌ها را برداشت. دل من و دل تو بیزار از این فاصله‌هاست.

در پایان مراسم سیدعباس سجادی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت با اشاره به عدم صحبت کردن نماینده‌ای از ادبیات و سینما، خاطرنشان کرد: چهره‌های خوبی از این دو حوزه هم در این مراسم هستند که امیدواریم این جلسات ادامه داشته باشد.

– ثبات قیمت کاغذ در دستور کار قرار گیرد

نادر قدیانی، رییس اتحادیه ناشران کتاب‌فروشان تهران نیز درباره مهمترین مشکلات صنعت نشر گفت: مهمترین مشکل صنعت نشر توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی، پایین‌ بودن تیراژ کتاب و مساله حفظ نیروهایی چون تصویرگران، مترجمان‌، ویراستاران و غیره است.

او ادامه داد: معافیت مالیاتی کتاب فروشان که با همکاری وزارت ارشاد در مرحله آخر خود قرار دارد، نیز امیدواریم به ثمر بنشیند و باعث رشد و گسترش کتاب فروشی‌ها باشیم که در تهران اکنون تنها ۵۰۰ کتاب فروشی موجود است.

او گفت: با توجه به فشارها و تحریم‌های موجود توقع نداریم به زودی قیمت کاغذ به قیمت گذشته بازگردد، اما ما انتظار داریم ثبات قیمت و اختصاص تعرفه کاغذ در دستور کار قرار گیرد.

قدیانی گسترش ویترین عرضه کتاب را دیگر خواسته ناشران خواند و گفت: گسترش ویترین و امکان عرضه محصولات فرهنگی از جمله کتاب، از دیگر انتظارهای ما است. نمایشگاه کتاب نیز با توجه به عمر ۲۶ ساله‌اش به یک خیزش فرهنگی بدل شده است اما باید برای مکان برگزاری آن فکری اساسی کرد. مکان کنونی اگر چه از نظر جغرافیایی خوب است اما درخور نویسندگان نیست و امنیت کافی برای برگزاری نمایشگاه کتاب را ندارد.

رییس اتحادیه ناشران کتاب فروشان تهران همچنین خطاب به وزیر ارشاد گفت: در هیات خرید کتاب همیشه نمایندگانی از ناشران حضور داشتند که در سال‌های اخیر مورد بی‌رحمی واقع شدند و امیدواریم فعالیت این هیات پررنگ‌تر شود و همچنین روند خرید کتاب شفاف‌سازی شود.

او افزود: همچنین در دوران خدمت احمد مسجد جامعی در وزارت کشور یک شورای مشورتی شکل گرفته بود که تقریبا مصوبات این وزارتخانه با مشورت ناشران بود و ناشران را راضی می‌کرد و ما امیدواریم شورای مشورتی دوباره شکل بگیرد و همچنین اظهار امیدواری می کنیم که مصوبه کمیته شورای شهر که براساس آن کتاب‌فروشی‌ها می توانند در مکان‌های مسکونی تشکیل شوند نیز تشکیل شود.

*** وزیر ارشاد در جمع خبرنگاران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: در حوزه سینما قطعا مدیری جایگزین خواهد شد که هم این حوزه را خوب بشناسد، هم در بین اهالی سینما محبوبیت داشته باشد و هم با تدبیر با جریان‌های مختلفی که در حوزه سینما هستند با ارتباط برابر بتواند برخورد کند و از همه سلیقه‌هایی که در این حوزه وجود دارد حمایت و پشتیبانی کند.

به گزارش ایسنا، علی جنتی که بعد از دیدارش با اصحاب فرهنگ و هنر در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، درباره معرفی معاونانش گفت: در برخی موارد به نتیجه رسیدیم و در برخی موارد هم در حال مطالعه هستیم و ان‌شاءالله در آینده نه چندان دور اعلام می‌کنیم.

وی درباره مطرح شدن نام حجت‌الله ایوبی برای ریاست سازمان سینمایی اظهار کرد: حکم صادر شد مشخص می‌شود.

جنتی همچنین درباره معاونت هنری نیز خاطرنشان کرد: قاعدتا در این حوزه هم باید تغییری داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جلسه‌ای که با اهالی فرهنگ و هنر در تالار وحدت برگزار شد، گفت: صحبت‌های مطرح شده را شنیدم. ما

باید ابتدا مجموعه چالش‌های مختلف در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر را شناسایی کنیم و بعد راه‌حل‌هایی را پیدا کنیم. با توجه به سیاست‌هایی که دولت تدبیر و امید دارد برای تقویت فرهنگ و هنر در جامعه و گسترش اقتصاد و فرهنگ و توان بخشیدن به همه این عرصه‌ها بسیار امیدوار هستم.

وی ادامه داد: در شرایط بسیار سخت و دشواری که از نظر اقتصادی داریم در حوزه فرهنگ و هنر می‌توانیم نشاطی را برای اقشار و لایه‌های مختلف جامعه ایجاد کنیم تا با روحیه بالاتر بتوان این فرهنگ دیرپای کشورمان را به دنیا عرضه کنیم و ما هم از اصحاب فرهنگ و هنر در لایه‌های مختلف اجتماعی‌مان استفاده کنیم.

جنتی درباره ارائه برنامه کوتاه ۱۰۰ روزه برای حل مشکلات سینمای ایران اظهار کرد: برنامه‌ای در حال تدوین است و این برنامه باید کاملا واقع‌گرایانه باشد. باید سخنی بگوییم که ظرف چند روز بتوان عمل کرد. در حوزه‌های مختلف کارهایی را که می‌شود ظرف این ۱۰۰ روز انجام داد را آماده می‌کنیم و امیدوارم آقای رییس‌جمهور هم در پایان این ۱۰۰ روز وقتی خواستند گزارش بدهند خبرهای خوبی از حوزه سینما و فرهنگ داشته باشند.

وی همچنین درباره مطرح نشدن مشکلات حوزه سینما در مراسم دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر گفت: خیلی از سینماگران برجسته در تالار وحدت حاضر بودند.

*** صحبت‌های معاون اول رییس‌جمهور در جمع هنرمندان

معاون اول رییس‌جمهور هم عصر روز پنج‌شنبه در مراسم معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم و دیدار با تعدادی از هنرمندان کشور ابراز امیدواری کرد که دولت بتواند بخشی از دغدغه‌های هنرمندان را که در این جلسه مطرح شد، برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اسحاق جهانگیری اظهار کرد: در این جمع سخن گفتن برای من دشوار است چرا که سابقه و تجربه کاری من عمدتا در حوزه اقتصاد، اجرایی و مدیریت است و سخن گفتن در حوزه فرهنگ و هنر و آن هم در این جمع که تعداد زیادی از اهالی فرهنگ و هنر حضور دارند کار سختی است.

وی با اشاره به تجربه و سوابقش در حوزه‌های اقتصاد گفت: فکر می‌کنم که حوزه صنعت، اقتصاد و مدیریت اجرایی با فرهنگ آمیخته است چرا که فرهنگ جان مایه توسعه ملی کشور است و در همه بخش‌های کشور اثرگذار اصلی است و به همین دلیل وقتی به عنوان وزیر صنعت و معدن در دولت آقای خاتمی مشغول به کار بودم به همراه آقای مسجدجامعی که ایشان مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد را بر عهده داشتند شورای فرهنگ و صنعت را ایجاد کردیم چرا که معتقد بودیم که این دو بر یکدیگر تاثیرگذارند.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: در هشت سال گذشته که اوقات فراغت داشتیم ماهنامه صنعت و توسعه را منتشر کردیم و در واقع تا حدودی در جریان دشواری‌های موجود در این بخش هستیم.

جهانگیری گفت:‌ عمیقتا اعتقاد دارم که بدون درک درست از فرهنگ حرف زدن از توسعه اقتصادی و صنعتی ناممکن است و وقتی می‌توان به توسعه صنعتی و اقتصادی دست یافت که درک صحیحی از اثرات فرهنگ بر روی این بخش‌ها به وجود آید.

وی با اشاره به گفتمان دولت روحانی و تاکید بر عناصری چون خلاقیت، عقلانیت، اعتدال، تعامل، اخلاق و دوراندیشی گفت: این مشخصه‌ها مهم‌ترین پارامترهایی هستند که دولت آقای روحانی باید به آن بپردازد.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت توجه به اخلاق و اینکه در این دوره باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و با بیان اینکه متاسفانه در مقاطعی در جامعه به اخلاق کم‌توجهی شد، اظهار کرد: امید و دوراندیشی مولفه‌های اصلی فرهنگ ایرانی است.

جهانگیری با بیان اینکه با این ویژگی‌ها دولت روحانی یک دولت فرهنگی خواهد بود، گفت: ما در واقع تلاش داریم با تاکید بر دو ویژگی تدبیر و امید به جای اینکه فرهنگ را دولتی کنیم دولت را فرهنگی کنیم به نحوی که یک دولت فرهنگی به معنای واقعی ایجاد شود.

وی گفت: ما معتقدیم که در توسعه ملی باید به نحوی حرکت کرد که فرهنگ به جای سایه‌نشین بودن تبدیل به محور و مدال اصلی توسعه شود و در این زمینه صاحبان اصلی فرهنگ و اندیشه نقش بسیار زیادی دارا هستند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت اقتدار فرهنگی و همچنین سابقه فرهنگی ایران به اهمیت دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر به شدت به این موضوع نیازمندیم.

جهانگیری با اشاره به فشارهای ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران اعمال شده است، گفت: شما دوستان عنایت دارید که ما در مقطعی قرار داریم که فشارهای ظالمانه علیه ملت ایران اعمال می‌شود و ما تصور می‌کنیم که با دیپلماسی فرهنگی و نقش‌آفرینی اصحاب فرهنگ می‌توان بخش زیادی از این فشارها را برطرف کرد.

وی افزود: اصحاب فرهنگ می‌توانند در عرصه بین‌المللی صدای ملت ایران را اعلام کنند و بگویند که با این فشارها چه شرایط سختی بر این ملت تحمیل می‌شود.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به سرمایه مادی و معنوی که در ایران وجود دارد، گفت: در مرحله کنونی که کشور در تنگنا قرار دارد باید از این سرمایه‌ها برای عبور از این شرایط استفاده کرد.

جهانگیری افزود: ‌دولت روحانی در مقطع سختی کار را بر عهده گرفت و انتخابات ۲۴ خرداد پیام مهمی برای همه ما داشت.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی، معیشتی و مشکلات بین‌المللی گفت: مردم احساس کردند که با توجه به این مشکلات باید حرف جدیدی بزنند. شاید خیلی از ما تصور نمی‌کردیم که چنین اتفاقی بیفتد و ملت کار بزرگی انجام داد و نقش شما اصحاب فرهنگ و هنر در این عرصه تعیین‌کننده بوده است و آقای روحانی قدردان این نقش است.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به امید ایجاد شده در جامعه گفت: امیدواریم بتوانیم این امید را پاس بداریم و از آن حراست کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی در بخش فرهنگ و هنر، سه سیاست عمده وجود دارد، گفت: همکاری بین بخش فرهنگ با سایر بخش‌ها مانند صنعت، سیاست خارجی و … بسیار مهم است چرا که توسعه پایدار در سایر بخش‌ها به صورت جدی مبتنی بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های فرهنگی این سرزمین است.

وی سیاست دوم را اقتصاد فرهنگی عنوان کرد و گفت: این قسمت باید به صورت سامان یافته رونق بیشتری پیدا کند.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین به سهم و جایگاه فرهنگ ایران اسلامی در جهان معاصر اشاره کرد و گفت: با توجه به سابقه درخشان فرهنگی و هنری ایران باید این سهم به خوبی عرضه شود.

جهانگیری افزود: با چنین سیاست و رویکردی، دکتر روحانی در انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به گزینه آقای جنتی رسیدند.

وی با اشاره به سوابق جنتی در عرصه فرهنگ گفت: سابقه روشن و خوب برادرمان آقای جنتی از ایشان چهره‌ای آشنا در کل کشور و جامعه فرهنگی ایجاد کرده چرا که ایشان در دستگاه‌های مختلف فرهنگی کشور خدمت کرده است.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه به سوابق کاری، علمی و خانوادگی وزیر ارشاد دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: این سوابق فرصتی را ایجاد کرده که با کمک شما اصحاب فرهنگ و هنر ضمن حل مشکلات موجود، راه برای توسعه و پیشرفت هموارتر شود و امیدوارم که حمایت جدی یکایک شما هنرمندان همچنان ادامه پیدا کند تا بتوان مشکلات را برطرف کرد.

جهانگیری با اشاره به حضور نیافتن حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم در این مراسم گفت: علاقه‌مند بودم که دکتر حسینی نیز در این مراسم حضور پیدا می‌کردند و از ایشان تشکر می‌کردیم.

وی با بیان اینکه ممکن است که شما اشکالات و انتقاداتی را به عملکردهای گذشته داشته باشید، گفت: در یکی دو هفته ما با مسائلی در دولت آشنا شدیم که تعجب‌آور بود. به حدود ۳۰ نفر از اعضای دولت قبل یک امکانی داده شده بود و به چهار نفر آنها این امکان داده نشده بود که یکی از آنها آقای حسینی بود و شاید انتظاراتی از آقای حسینی وجود داشته است که ایشان در برابر آن مقاومت می‌کردند و به همین بابت این امکان که به برخی از اعضای دولت قبل داده شده بود به ایشان داده نشده بود.

به گزارش ایسنا، از حاشیه‌های جالب این مراسم این بود که اسحاق جهانگیری که در دولت اصلاحات وزیر صنایع بودند چندین بار به جای بکار بردن عبارت دولت آقای روحانی عبارت دولت خاتمی را به کار بردند که وی در تشریح دلایل این اشتباه گفت: به هر حال ما هشت سال با آقای خاتمی بودیم، در دولت ایشان حضور داشتیم و آقای خاتمی نیز با هنرمندان گره خورده و نمی‌شود آقای خاتمی را از هنرمندان جدا کرد که این صحبت‌های جهانگیری با تشویق هنرمندان همراه بود.

دانلــــود
چه امتیازی می دهید؟
برچسب ها
۰ تا کنون ثبت شده است
تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "سریع دانلود" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود. گرافیک و طراحی : پارس تمز